Działanie:
Witamina C (kwas askorbowy) pełni ważną rolę w procesach oksydoredukcyjnych zachodzących w organizmie. Jest niezbędna do tworzenia kolagenu, elastyny i substancji międzykomórkowej, a tym samym do prawidłowego rozwoju chrząstki, kości, zębów, gojenia ran, zwiększa elastyczność naczyń włosowatych. Wywiera stymulujący wpływ na procesy odpornościowe organizmu (bierze udział w wytwarzaniu immunoglobulin i interferonu) oraz ułatwia wchłanianie żelaza w jelitach. Jest niezbędna do syntezy steroidów nadnerczy, katecholamin, insuliny oraz bierze udział w przemianie aminokwasów aromatycznych i metabolizmie tyroksyny. Kwas askorbowy w ok. 90 % wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie w osoczu osiągane jest po 2-3 h od podania. T0,5 wynosi 16 dni. Po przekroczeniu progu nerkowego (ok. 70 µmol/l) nadmiar kwasu askorbowego wydalany jest w moczu w postaci nie zmienionej lub w postaci matabolitów - kwasu dihydroaskorbowego lub kwasu szczawiowego.
Wskazania:
Leczenie stanów niedoboru witaminy C i profilaktyka chorób wywołanych niedoborem witaminy C, przede wszystkim szkorbutu i jego wstępnych objawów, choroby Moellera-Barlowa, w okresie rekonwalescencji, przy stosowaniu diety ubogiej w witaminę C, zwłaszcza u niemowląt karmionych sztucznie. Preparat szczególnie zalecany dla dzieci.
Dawkowanie:
Doustnie. Niemowlęta i małe dzieci (od 28 dnia życia do końca 24 mż.): 5-8 kropli raz na dobę dodane do pokarmu lub napoju. Dzieci (3 - 11 rż.): 10 kropli raz na dobę. Dorośli i młodzież od 12 rż.: 15-20 kropli raz na dobę. Przy większym zapotrzebowaniu i w niedoborach dawkę można podwoić i przyjmować 2 razy na dobę.
Pamiętaj o przeczytaniu ulotki informacyjnej. Znajdziesz tam dokładne informacje o sposobie przyjmowania leku, przeciwskazania, działania niepożądane a także wiele innych szczegółów dotyczących produktu.